اصول طراحی نما ساختمان

اصول طراحی نما ساختمان

نما یکی ازمهم ترین بخش های یک ساختمان را تشکیل می دهد به همین دلیل طراحی نما نیز جزو مهمترین مراحل طراحی یک ساختمان محسوب می شود.

طراحی نما بر اساس شرایط محیطی و سلیقه کارفرما و همچنین قوانین شهرداری صورت می­ گیرد. 

نمای رومی و کلاسیک یکی از انواع نمای ساختمان است که کارفرماهای زیادی آن را انتخاب می­ کنند. شاید مهم­ترین بخش از اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک؛ طراحی و اجرای صحیح جزئیات باشد. برخی از اصول طراحی نمای رومی شامل؛ انتخاب متریال مناسب مانند سنگ برای نمای کلاسیک، استفاده از ستون­ ها و جزئیات طراحی، ایجاد برجستگی­ های نما، طراحی دور پنجره­ ها و در ورودی است. 

نمای مدرن برای انواع ساختمان­ های مسکونی، اداری و یا تجاری قابل اجرا است. مصالح به کار رفته در طراحی نما بر مدرن بودن آن تاثیر زیادی دارد. با ترکیب متریال­ های مختلف هم می­توان انواع مختلف نمای مدرن را طراحی کرد. 

 باتوجه به تاثیر شرایط آب و هوایی در انتخاب متریال در طراحی نما باید از متریال و مصالح مناسب هر منقطه که در دسترس تر هستند استفاده کنید. استفاده از مصالح موجود در منطقه به شما در اجرای راحت تر نمای ساختمان کمک خواهد کرد. زیرا متریالی که قرار است از شهری دیگر حمل شود و به محل ساختمان آورده شود هزینه ی حمل و نقل را به هزینه اجزای نما اضافه می کند. همچنین در طراحی نما از متریال های با کیفیت و مرغوب استفاده کنید زیرا تا حد بسیار زیادری در زیبای نما تاثیر گذار خواهند بود.

یکی از اصول طراحی نما رعایت سادگی است. سادگی یکی از ویژگی هایی است که باید در عین حال که به همه اصول دیگر می پردازید، موضوع سادگی را هم در نظر بگیرید. سادگی بخشی از زیبایی نما را ایجاد می کند. استفاده از متریال یکدست و رعایت تنوع و همچنین شکل و فرم متناسب با ساختمان، به ایجاد سادگی کمک می کند. 

یکی از مهم ترین و اساسی ترین قسمت ها در روند طراحی نمای ساختمان توجه به هزینه های اجرایی نما بعد از طراحی می باشد. اگر بودجه مورد نظر برای طراحی نمای ساختمان مشخص باشد، طراح می داند که از چه متریالی استفاده کند. در صورت عدم وجود بودجه ناکافی طراح می تواند بر اساس اصول طراحی نما بهترین نوع مصالح و سبک را انتخاب کند.

مجموعه دکوراتور خانه خاص همواره توانسته است رضایت کارفرمایان خود را در امر طراحی و اجرای نما سختمان جلب نماید. 

شما نیز می توانید با مجموعه ما تماس بگیرید تا مهندسین ما نمای شکیلی برای ساختمان شما طراحی و اجرا کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *